Accessibility Checker Pro 1.16.0 - en to ja translation catalogue (287 entries)

en: %1$d - %2$d of %3$d Issues
ja: %1$d - %3$dの問題中%2$d

en: %1$s %2$s will be checked.
ja: %2$sの%1$sがチェックされます。

en: %1$s (More than %2$s)
ja: %1$s（%2$s以上）

en: %1$s or %2$s
ja: %1$sまたは%2$s

en: %1$s pages were checked successfully out of %2$s total pages.
ja: 合計%2$sページ中、%1$sページが正常にチェックされました。

en: %s Edit
ja: %s 編集

en: %s Fix
ja: %s 修正

en: %s View on page
ja: %s ページで表示

en: %s is locked
ja: %sはロックされています

en: %s pages failed to complete scanning.
ja: %sページのスキャンが完了しませんでした。

en: (Empty Title)
ja: （タイトルなし）

en: (No Title: %d)
ja: （タイトルなし: %d）

en: (opens new window)
ja: （新しいウィンドウで開きます）

en: *** Skipping post %s:REDIR OR ERROR
ja: *** 投稿%sをスキップ:リダイレクトまたはエラー

en: <strong>Date:</strong> %s
ja: <strong>日付:</strong> %s

en: <strong>Ignored by:</strong> %s
ja: <strong>無視した人:</strong> %s

en: About the %1$s %2$s
ja: %1$s %2$sについて

en: Accessibility Checker Documentation
ja: Accessibility Checkerのドキュメント

en: Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
ja: Accessibility Checkerのドキュメント（新しいウィンドウで開きます）

en: Accessibility Checker Pro: A required parameter is missing.
ja: Accessibility Checker Pro：必要なパラメータが見つかりません。

en: Accessibility Checker Pro: A required table has an incorrect name.
ja: Accessibility Checker Pro: 必要なテーブルに正しくない名前が付けられています。

en: Accessibility Checker Pro: A required table is missing.
ja: Accessibility Checker Pro：必要なテーブルがありません。

en: Accessibility Checker Support
ja: Accessibility Checkerのサポート

en: Accessibility Checker Support (opens in new window)
ja: Accessibility Checkerのサポート（新しいウィンドウで開きます）

en: Accessibility Errors
ja: アクセシビリティエラー

en: Accessibility Warnings
ja: アクセシビリティ警告

en: Accessibility issues that are almost certainly barriers for users with disabilities. They violate a WCAG success criterion and can be programmatically identified as failures using Accessibility Checker's rules.
ja: 障害のあるユーザーにとってほぼ確実にバリアとなるアクセシビリティの問題。WCAGの成功基準に違反し、Accessibility Checkerのルールを使用してプログラムで失敗として識別できます。

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate License
ja: ライセンスを有効化

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Archive Page
ja: 新しいアーカイブページを追加

en: Add New Item Post Type
ja: 新しいアイテム投稿タイプを追加

en: Add New Item Type
ja: 新しいアイテムタイプを追加

en: Add or remove item post types
ja: アイテム投稿タイプを追加または削除

en: Add or remove item types
ja: アイテムタイプを追加または削除

en: Additional Resources
ja: 追加リソース

en: Affected Code
ja: 影響を受けるコード

en: Affected Pages
ja: 影響を受けるページ

en: All Issues
ja: すべての問題

en: All Item Post Types
ja: すべてのアイテム投稿タイプ

en: All Item Types
ja: すべてのアイテムタイプ

en: All Notice Types
ja: すべての通知タイプ

en: All Post Types
ja: すべての投稿タイプ

en: All Statuses
ja: すべてのステータス

en: All posts have been scanned.
ja: すべての投稿がスキャンされました。

en: All taxonomy and post type archive pages will be checked. This may be a very large number if you have many taxonomy terms.
ja: すべてのタクソノミーと投稿タイプのアーカイブページがチェックされるよ。タクソノミー用語が多い場合、これはとても大きな数になるかもしれないね。

en: An error occurred trying to activate %s., please try again.
ja: %sの有効化中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: An error occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Apply
ja: 適用

en: Archive Page
ja: アーカイブページ

en: Archive Pages
ja: アーカイブページ

en: Archive pages will be checked using a sampling of taxonomy terms and post type archives. See the help articles for details on how sampling works.
ja: タクソノミータームと投稿タイプアーカイブのサンプリングを使用してアーカイブページがチェックされます。サンプリングの仕組みについては、ヘルプ記事を参照してください。

en: Archive pages will not be checked.
ja: アーカイブページはチェックされません。

en: Bulk actions
ja: 一括アクション

en: Check
ja: チェック

en: Check Complete!
ja: チェック完了！

en: Check In Progress
ja: チェック進行中

en: Check Queued
ja: チェックがキューに追加されました

en: Check Summary
ja: チェック概要

en: Check archive pages for all taxonomy terms instead of a representative sample. Requires archive page scanning and may significantly increase scan time and server load.
ja: 代表的なサンプルだけでなく、すべてのタクソノミータームのアーカイブページをチェックします。アーカイブページのスキャンが必要で、スキャン時間とサーバー負荷が大幅に増加する可能性があります。

en: Check for and resolve console (JavaScript) errors when viewing your post in the front end of the website. Most scanning failures are caused by JavaScript errors in your theme or a plugin.
ja: ウェブサイトのフロントエンドで投稿を表示する際、コンソール（JavaScript）エラーがないか確認し、解決してください。ほとんどのスキャン失敗は、テーマやプラグインのJavaScriptエラーが原因です。

en: Check post: %s
ja: 投稿をチェック: %s

en: Check the summary below to confirm the post types you want to scan, then click the "Run Accessibility Check" button to initiate a full-site scan.
ja: 以下の概要をチェックして、スキャンしたい投稿タイプを確認し、「アクセシビリティチェックを実行」ボタンをクリックしてサイト全体のスキャンを開始してください。

en: Checked %1$s of %2$s pages %3$s
ja: %2$sページ中%1$sページをチェック済み %3$s

en: Checking the full site may take some time to complete. This page must be open for the scan to run.
ja: フルサイトのチェックには時間がかかる場合があります。スキャンを実行するには、このページを開いたままにする必要があります。

en: Choose from the most used item post types
ja: 最もよく使用されるアイテム投稿タイプから選択

en: Choose from the most used item types
ja: 最もよく使用されるアイテムタイプから選択

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method selects taxonomy terms whose archive pages are included in the scan.
ja: アーカイブページをサイト全体スキャンに含めるかどうかを選択します。デフォルトでは、サンプリング方式によってスキャンに含めるアーカイブページのタクソノミータームが選択されます。

en: Choose which user roles have permission to ignore issues.
ja: 問題を無視する権限を持つユーザーロールを選択してください。

en: Cleaning up orphaned iframe: %s
ja: 孤立したiframeのクリーンアップ: %s

en: Clear Filters
ja: フィルターをクリア

en: Color Contrast Errors
ja: 色のコントラストエラー

en: Comment
ja: コメント

en: Configure Scan Behavior
ja: スキャン動作を設定

en: Contact your network administrator to install the update.
ja: 更新をインストールするには、ネットワーク管理者に連絡してください。

en: Content that couldn't be scanned:
ja: スキャンできなかったコンテンツ：

en: Count
ja: カウント

en: Critical
ja: 重大

en: Critical:
ja: 重大：

en: DEBOUNCE: %d
ja: デバウンス: %d

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate License
ja: ライセンスを無効化

en: Deactivate license
ja: ライセンスを無効化

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Archive Page
ja: アーカイブページを編集

en: Edit Item Post Type
ja: アイテム投稿タイプを編集

en: Edit Item Type
ja: アイテムタイプを編集

en: Edit post for issue ID %d, opens a new window
ja: 問題ID %dの投稿を編集（新しいウィンドウで開きます）

en: Edit this page, opens in a new window.
ja: このページを編集（新しいウィンドウで開きます）

en: Enable scanning of archive pages
ja: アーカイブページのスキャンを有効にする

en: Enter a keyword to search by
ja: 検索キーワードを入力

en: Enter your license info and press return to activate it.
ja: ライセンス情報を入力してリターンキーを押すと有効化されるよ。

en: Enter your license key
ja: ライセンスキーを入力してください

en: Error
ja: エラー

en: Error during GET request to %s
ja: %sへのGETリクエスト中にエラーが発生しました

en: Error during POST request to %s
ja: %sへのPOSTリクエスト中にエラーが発生しました

en: Errors
ja: エラー

en: Errors are resolved by fixing the code or content on the page.
ja: エラーはページのコードやコンテンツを修正することで解決されます。

en: Failing checks
ja: 失敗したチェック

en: Fast
ja: 速い

en: Fast Track
ja: ファストトラック

en: Fast Track allows you to quickly review and fix or ignore HTML snippets that are flagging errors and warnings on your website all at once. Snippets are ordered by the number of pages affected and the number of failing checks so you can see elements that may have the biggest impact on your website's overall accessibility.
ja: ファストトラックを使用すると、ウェブサイト上でエラーや警告を引き起こしているHTMLスニペットを一度に素早く確認し、修正または無視することができます。スニペットは、影響を受けるページ数とチェックに失敗した回数で並べ替えられているため、ウェブサイト全体のアクセシビリティに最も大きな影響を与える可能性のある要素を確認できます。

en: Fast Track: %s
ja: ファストトラック: %s

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
ja: より速いスキャンはリソースを多く消費し、ウェブサイトに高い負荷をかける可能性があります。

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter by issue
ja: 問題でフィルター

en: Filter by notice type
ja: 通知タイプでフィルター

en: Filter by post status
ja: 投稿ステータスでフィルター

en: Filter by post type
ja: 投稿タイプでフィルター

en: Fix: %s
ja: 修正: %s

en: For More Information:
ja: 詳細情報：

en: Full Site Accessibility Check
ja: サイト全体のアクセシビリティチェック

en: Full Site Accessibility Scan
ja: サイト全体のアクセシビリティスキャン

en: Full Site Scan
ja: サイト全体のスキャン

en: Full Site Scan Speed
ja: サイト全体のスキャン速度

en: Full Site Scanner
ja: サイト全体スキャナー

en: Global Ignore
ja: グローバル無視

en: Global Ignores
ja: グローバル無視

en: Global Ignores are errors or warnings that have been bulk ignored using the Fast Track feature. These items act as rules that will stop the specific code snippet from being flagged for the same error or warning if new pages are added in the future.
ja: グローバル無視は、ファストトラック機能を使用して一括で無視されたエラーまたは警告です。これらの項目は、将来新しいページが追加された場合に、同じエラーまたは警告について特定のコードスニペットがフラグを立てられるのを防ぐルールとして機能します。

en: Global Ignores: %s
ja: グローバル無視: %s

en: Go to page, opens in a new window.
ja: ページに移動（新しいウィンドウで開きます）

en: Go to the edit screen for the failed post and click "update" to see if it can scan individually.
ja: 失敗した投稿の編集画面に移動し、「更新」をクリックして、個別にスキャンできるかどうかを確認してください。

en: Got data:
ja: データ取得完了:

en: High
ja: 高

en: High:
ja: 高：

en: How to fix it:
ja: 修正方法：

en: If Accessibility Checker is unable to scan content on your website, here are some things to check:
ja: Accessibility Checkerがウェブサイトのコンテンツをスキャンできない場合は、以下の点を確認してください：

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore Log
ja: 無視ログ

en: Ignore Permissions
ja: 無視の権限

en: Ignore This %s
ja: この%sを無視

en: Ignore issue ID %d
ja: 問題ID %dを無視

en: Ignored
ja: 無視済み

en: Ignored Accessibility Issues
ja: 無視されたアクセシビリティの問題

en: Ignored By
ja: 無視した人

en: Ignored Issues
ja: 無視された問題

en: Image
ja: 画像

en: Individual Open Issues
ja: 個別のオープンな問題

en: Individually Ignored Issues
ja: 個別に無視された問題

en: Issue
ja: 問題

en: Issues that cause frustration or confusion, but may have a workaround or are not core to understanding and using the site.
ja: フラストレーションや混乱を引き起こす問題ですが、回避策がある場合や、サイトの理解と使用の核心ではない場合があります。

en: Item Post Type
ja: アイテム投稿タイプ

en: Item Post Types
ja: アイテム投稿タイプ

en: Item Type
ja: アイテムタイプ

en: Item Types
ja: アイテムタイプ

en: Landmark
ja: ランドマーク

en: License
ja: ライセンス

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License Settings
ja: ライセンス設定

en: Low
ja: 低

en: Low:
ja: 低：

en: Medium
ja: 中

en: Medium:
ja: 中：

en: Memory: %s
ja: メモリ: %s

en: More Detailed Documentation
ja: より詳細なドキュメント

en: More than %s
ja: %s以上

en: N/A
ja: 該当なし

en: New Accessibility Check
ja: 新しいアクセシビリティチェック

en: New Archive Page
ja: 新しいアーカイブページ

en: New Item Type Name
ja: 新しいアイテムタイプ名

en: New Item Type Post Name
ja: 新しいアイテムタイプ投稿名

en: No Ignores
ja: 無視なし

en: No archive pages found
ja: アーカイブページが見つかりません

en: No archive pages found in Trash
ja: ゴミ箱にアーカイブページが見つかりません

en: No failed page scans yet
ja: まだページスキャンの失敗はありません

en: No issues found
ja: 問題が見つかりませんでした

en: No item post types found.
ja: アイテム投稿タイプが見つかりません。

en: No item types found.
ja: アイテムタイプが見つかりません。

en: Normal
ja: 通常

en: Note: for performance reasons, a maximum of %1$s issues are shown here. As you resolve problems, more will show until there are fewer than %1$s left to resolve.
ja: 注意：パフォーマンス上の理由から、ここでは最大%1$s件の問題が表示されています。問題を解決すると、残りの問題が%1$s件未満になるまでさらに表示されます。

en: Number of items per page:
ja: 1ページあたりの項目数：

en: Open Issues
ja: 未解決の問題

en: Pages
ja: ページ

en: Pages list navigation
ja: ページリストナビゲーション

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
ja: 修正をレポートに反映させるには、ページの再保存またはサイト全体のスキャンの実行が必要な場合があります。

en: Parent Item Post Type
ja: 親アイテム投稿タイプ

en: Parent Item Post Type:
ja: 親アイテム投稿タイプ:

en: Parent Item Type
ja: 親アイテムタイプ

en: Parent Item Type:
ja: 親アイテムタイプ:

en: Passed Accessibility Tests
ja: アクセシビリティテストに合格

en: Popular Item Post Types
ja: 人気のアイテム投稿タイプ

en: Popular Item Types
ja: 人気のアイテムタイプ

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Potential accessibility issues that might be problematic depending on context. These are issues that may be WCAG failures, but require human review to verify.
ja: 状況によっては問題となる可能性のあるアクセシビリティの問題。これらはWCAGの失敗である可能性がありますが、確認には人間による確認が必要です。

en: Reset to Default Sorting
ja: デフォルトの並び順にリセット

en: Review Issues
ja: 問題を確認

en: Run Accessibility Check
ja: アクセシビリティチェックを実行

en: Save
ja: 保存

en: Saved: %s
ja: 保存完了: %s

en: Saving: %s: error
ja: 保存: %s: エラー

en: Saving: %s: failed.
ja: 保存: %s: 失敗。

en: Saving: %s: started
ja: 保存中: %s: 開始

en: Scan Failure Report
ja: スキャン失敗レポート

en: Scan Settings
ja: スキャン設定

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
ja: サンプルだけでなく、すべてのタクソノミータームをスキャン

en: Scan completed on %s.
ja: %sでスキャンが完了しました。

en: Scan state is: %s
ja: スキャン状態：%s

en: Search
ja: 検索

en: Search Archive Pages
ja: アーカイブページを検索

en: Search Item Post Types
ja: アイテム投稿タイプを検索

en: Search Item Types
ja: アイテムタイプを検索

en: See additional scan troubleshooting documentation.
ja: 追加のスキャントラブルシューティングのドキュメントを参照してください。

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select Accessibility Check
ja: アクセシビリティチェックを選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select bulk action
ja: 一括アクションを選択

en: Separate item post types with commas
ja: アイテム投稿タイプをカンマで区切る

en: Separate item types with commas
ja: アイテムタイプをカンマで区切る

en: Serious accessibility barriers that block access or functionality. Critical issues prevent users with disabilities from using content or features.
ja: アクセスや機能性を妨げる深刻なアクセシビリティの障壁。重大な問題は、障害のあるユーザーがコンテンツや機能を使用できなくなります。

en: Severities
ja: 重要度

en: Severity
ja: 重要度

en: Severity:
ja: 重要度：

en: Significant issues that make access difficult, but don't completely block it. High issues create substantial usability problems for assistive tech users, but are not critical failures.
ja: アクセスを困難にするが、完全にブロックしない重要な問題。高レベルの問題は、支援技術ユーザーに大きな使いにくさを引き起こしますが、重大な失敗ではありません。

en: Simplified Summary
ja: 簡略化された要約

en: Simplified Summary Heading
ja: 簡略化された要約見出し

en: Skipping: %s.
ja: スキップ: %s。

en: Slow
ja: 遅い

en: Slowest
ja: 最も遅い

en: Small issues that may affect some users or cause annoyance, but usually do not prevent access. Low-level issues may include "best practices" that are not WCAG failures.
ja: 一部のユーザーに影響を与えたり、迷惑を引き起こす可能性のある小さな問題ですが、通常はアクセスを妨げません。低レベルの問題には、WCAGの失敗ではない「ベストプラクティス」が含まれる場合があります。

en: Sorry, the website administrator has blocked PDF uploads for your user role. Please contact an administrator for support or to have them upload the file.
ja: 申し訳ありませんが、ウェブサイト管理者があなたのユーザーロールに対してPDFのアップロードをブロックしています。サポートを受けるか、ファイルをアップロードしてもらうには、管理者に連絡してください。

en: Stop Check
ja: チェックを停止

en: Stop Global Ignore
ja: グローバル無視を停止

en: Stop Ignoring
ja: 無視を解除

en: Taxonomy Scanning
ja: タクソノミースキャン

en: Thank you for activating %1$s. This plugin requires an active license key to function. Please <a href="%2$s">enter your license key</a>.
ja: %1$sを有効化していただき、ありがとうございます。このプラグインを機能させるには、有効なライセンスキーが必要です。<a href="%2$s">ライセンスキーを入力</a>してください。

en: The check has been queued and will begin shortly.
ja: チェックがキューに追加され、まもなく開始されます。

en: The check is in progress.
ja: チェックが進行中です。

en: The following pages could not be scanned:
ja: 以下のページをスキャンできませんでした：

en: The running scan has been canceled.
ja: 実行中のスキャンがキャンセルされました。

en: There are no pages set to be checked. Update the post types to be checked under the %s tab.
ja: チェックするように設定されたページがありません。%sタブでチェックする投稿タイプを更新してください。

en: There is a new version of %1$s available.
ja: %1$sの新しいバージョンが利用可能です。

en: There is a post to scan.
ja: スキャンする投稿があります。

en: These settings control how the accessibility scanner operates when checking your site content. Adjusting these options can help optimize scan performance based on your server resources and site structure.
ja: これらの設定は、サイトコンテンツをチェックする際のアクセシビリティスキャナーの動作を制御します。これらのオプションを調整することで、サーバーリソースとサイト構造に基づいてスキャンパフォーマンスを最適化できます。

en: These settings enable global fixes across your entire site.
ja: これらの設定により、サイト全体にわたるグローバルな修正が可能になります。

en: This appears to be an invalid license key for %s.
ja: これは%sの無効なライセンスキーのようです。

en: This plugin adds pro features to the Accessibility Checker plugin, including full site scanning. You must have an active license key for this plugin to work.
ja: このプラグインは、Accessibility Checkerプラグインにフルサイトスキャンを含むプロ機能を追加します。このプラグインを機能させるには、有効なライセンスキーが必要です。

en: Title
ja: タイトル

en: To view a list of issues that have been ignored across your site, click on a check name in the table below. This will show you all individual instances of code that have been marked as ignored for that particular check, by whom, and when. To see global ignores, go to the "Global Ignores" tab, above.
ja: サイト全体で無視された問題のリストを表示するには、以下の表のチェック名をクリックしてください。これにより、そのチェックについて無視としてマークされたすべての個別のコードインスタンス、誰が無視したか、いつ無視されたかが表示されます。グローバル無視を確認するには、上の「グローバル無視」タブに移動してください。

en: To view a list of site-wide accessibility errors and warnings, click on a check name in the table below. To quickly review and remediate issues, we recommend utilizing the Fast Track feature, which allows you to create global ignores and dismiss all instances of an issue across your entire site.
ja: サイト全体のアクセシビリティエラーと警告のリストを表示するには、以下の表のチェック名をクリックしてください。問題を素早く確認して修正するには、ファストトラック機能の使用をお勧めします。この機能では、グローバル無視を作成し、サイト全体で問題のすべてのインスタンスを一括で却下できます。

en: Troubleshooting guidance:
ja: トラブルシューティングガイダンス：

en: Type
ja: タイプ

en: Types
ja: タイプ

en: Understanding Issue Severities
ja: 問題の重要度について理解する

en: Understanding Issue Types
ja: 問題タイプについて理解する

en: Update Item Post Type
ja: アイテム投稿タイプを更新

en: Update Item Type
ja: アイテムタイプを更新

en: Update now.
ja: 今すぐ更新してください。

en: Update the post types to be checked under the %s tab.
ja: %sタブでチェックする投稿タイプを更新してください。

en: View
ja: 表示

en: View Archive Page
ja: アーカイブページを表示

en: View Issue ID %d on website, opens a new window
ja: ウェブサイトで問題ID %dを表示（新しいウィンドウで開きます）

en: View Item Post Type
ja: アイテム投稿タイプを表示

en: View Item Type
ja: アイテムタイプを表示

en: View Pages
ja: ページを表示

en: View archive for "%s"
ja: 「%s」のアーカイブを表示

en: View on page
ja: ページで表示

en: View version %s details
ja: バージョン%sの詳細を表示

en: View version %s details.
ja: バージョン%sの詳細を表示。

en: WCAG Level
ja: WCAGレベル

en: Warnings
ja: 警告

en: Warnings are resolved by fixing the code or content on the page or by using the "Ignore" feature in Accessibility Checker to dismiss them after verifying they're not an accessibility failure.
ja: 警告は、ページのコードやコンテンツを修正するか、アクセシビリティの失敗でないことを確認した後、Accessibility Checkerの「無視」機能を使用して却下することで解決されます。

en: What To Do: Click "Review Issues" to see the flagged errors or warnings and which specific page(s) they were on. Either fix the issue or create a Global Ignore to never be warned about this code snippet/issue again if you have determined it is not really an accessibility problem.
ja: 操作手順：「問題を確認」をクリックして、指摘されたエラーや警告と、それらが発生した特定のページを確認します。問題を修正するか、実際にはアクセシビリティの問題ではないと判断した場合は、グローバル無視を作成して、このコードスニペット/問題について二度と警告されないようにします。

en: Whoops! It looks like there was a problem connecting to the Rest Api. Please refresh the page to try again.
ja: おっと！REST APIへの接続に問題が発生したようです。ページを更新して再試行してください。

en: Whoops! It looks like there was a problem saving a page status. Please reload the page to try again.
ja: おっと！ページステータスの保存中に問題が発生したようです。ページをリロードして再試行してください。

en: Why it matters:
ja: なぜ重要か：

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: プラグインの更新をインストールする権限がありません

en: Your %1$s license has expired. This plugin requires an active license key to function. <a href="https://my.equalizedigital.com/?utm_source=wpadmin" target="_blank">Please renew your license</a> to continue using %2$s.
ja: あなたの%1$sライセンスは期限切れです。このプラグインを機能させるには、有効なライセンスキーが必要です。%2$sを引き続き使用するには、<a href="https://my.equalizedigital.com/?utm_source=wpadmin" target="_blank">ライセンスを更新してください</a>。

en: Your %1$s license is invalid. This plugin requires an active license key to function. Please <a href="%2$s">reenter your license key</a> or <a href="https://my.equalizedigital.com/?utm_source=wpadmin" target="_blank">purchase a new key</a> to use %3$s.
ja: あなたの%1$sライセンスは無効です。このプラグインを機能させるには、有効なライセンスキーが必要です。%3$sを使用するには、<a href="%2$s">ライセンスキーを再入力</a>するか、<a href="https://my.equalizedigital.com/?utm_source=wpadmin" target="_blank">新しいキーを購入</a>してください。

en: Your %s license is not active for this URL.
ja: あなたの%sライセンスはこのURLでアクティブではありません。

en: Your %s license key has been disabled.
ja: あなたの%sライセンスキーは無効化されています。

en: Your %s license key has reached its activation limit.
ja: あなたの%sライセンスキーは、アクティベーション制限に達しました。

en: Your license for %s is active.
ja: %s のライセンスは有効だよ。

en: Your license key
ja: ライセンスキー

en: Your user account doesn't have permission to ignore this issue.
ja: あなたのユーザーアカウントには、この問題を無視する権限がありません。

en: active
ja: アクティブ

en: expired
ja: 期限切れ

en: follow the link below
ja: 下記のリンクをフォローしてください

en: general settings
ja: 一般設定

en: getData: %s
ja: データ取得: %s

en: image for row %s
ja: 行%sの画像

en: not found
ja: 見つかりません

en: rest route scan-stats is not setup.
ja: RESTルートscan-statsが設定されていません。

en: update now
ja: 今すぐ更新
